Blog

Latest News
Madalya Nedir?, Madalya Tarihi Nedir?

Madalya Nedir?, Madalya Tarihi Nedir?

Savaşta yararlık gösterenlere, yarışlarda ve sergilerde derece alanlara, kimi kez de önemli bir olay nedeniyle ilgililere anı olarak verilen çeşitli metallerden yapılan nişana verilen addır.

Bir madalyayı ödüllendirmek için kullanmanın ilk örneği, MÖ dördüncü yüzyılda Baş Rahip Jonathan’ın Büyük İskender’in yardımıyla İbranileri yönettiğini ve bunun karşılığında, İskender, Jonathan’a kralın akrabalarına onur olarak verme geleneği olan altın düğmeler gönderdi. Roma imparatorları hem askeri madalya ödülleri, hem de çok büyük madeni paralar gibi, genellikle altın veya gümüş madalyonlardan oluşan siyasi hediyeler kullandılar.

Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Madalya ve Madalyonları

Osmanlı ve cumhuriyet döneminde devletin ve devlet kurumlarının çeşitli başarılar ve bağışlar için kişi veya kurumları takdir ve teşekkür amacı ile verilmiştir.

İstiklal Madalyası

İstiklâl Madalyası, Kurtuluş Savaşı’nda yararlılık gösteren askerlere ve sivillere, o dönemde milletvekili olanlara, savaşa katılan alayların sancaklarına, Erzurum ve Sivas kongrelerine katılanlara, İstiklâl Madalyası Kanunu adlı özel bir yasaya göre verilen madalyadır. 1 Kasım 1926 tarihine kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce verilmiş olan İstiklâl Madalyaları’nı, bu tarihten sonra müracaat edenlere Millî Savunma Bakanlığı vermektedir. Toplam 95261 kişiye verilmiştir.

Kanuna göre sağ göğüs üzerine her gün takılır. İstiklâl Madalyası’nın çıkarılmasından sonra Osmanlı dönemine ilişkin tüm madalya ve nişanlar iptal edilmiştir.

Madalya ve Nişanlarımı Nereye Satarım?

Size ait olan Osmanlı, Türkiye ve yabancı madalya-nişanlarınızı bize resim göndererek satabilirisiniz. Uzman kadromuz ve seçkin koleksiyoner ağımızdan aldığımız GERÇEK piyasa fiyatı ile ürünlerinizi değerinde alıyoruz.

Related Posts

Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Mesajı gönder