Blog

Latest News
Pul Koleksiyonculuğu

Pul Koleksiyonculuğu

Posta pullarını ve posta pullarıyla ilgili zarfları ve benzeri nesneleri toplama ve biriktirme işlemine pul koleksiyonculuğu böyle koleksiyon yapan kişilere ise pul koleksiyoncusu denir.

Pul koleksiyonculuğu, pulları inceleyen bilim dalı olan filateli ile karıştırılmamalıdır. Her ne kadar filateli, pul koleksiyonculuğunu da içinde bir alt dal olarak barındırsa da pul koleksiyonculuğundan ibaret değildir. “Pul koleksiyonculuğu” yerine filateli kelimesinin kullanımı yaygın bir hatadır.

Pul Koleksiyonculuğu İlk Olarak Nerde ve Nasıl Başladı?

Pul koleksiyonculuğu ilk defa Birleşik Krallık’ta 1840 yılında Penny Black denilen pul ile başlamıştır. Bu pulun üzerinde genç Kraliçe Victoria’nın resmi bulunmaktaydı. Pul, dantelleri olmadığı için makasla kesilerek kullanılmıştır. Penny black’in kullanılmayan örnekleri çok seyrek iken, kullanılan örnekleri oldukça yaygındır ve durumuna göre 25-150 dolar arası satılır hale gelmiştir.

İlk Gün Zarfları ve Postadan Geçmiş Zarfların Koleksiyonu Yapılır mı?

İlk gün zarfı (İGZ) (İngilizce First Day Cover-FDC), bir posta pulunun veya posta pulu serisinin satışa sunulduğu ilk gün zarfa yapıştırılarak damgalanması ile hazırlanan zarflara verilen addır. Bu zarflar, eğer posta idaresi zarfta kullanılan pul serisi için özel bir ilk gün damgası hazırlamış ise o damga ile damgalanabileceği gibi normal posta damgası ile damgalanarak da hazırlanabilirler. Ülkemizde ve dünyada yaygın bir şekilde ilk gün zarfı ve postadan geçmiş zarf koleksiyonu yapılmaktadır.

Pul ve Zarflarımı Nereye Satabilirim?

Size ait olan yerli yabancı pul ve zarflarınızı bize resim göndererek satabilirisiniz. Uzman kadromuz ve seçkin koleksiyoner ağımızdan aldığımız GERÇEK piyasa fiyatı ile ürünlerinizi değerinde alıyoruz.

Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Mesajı gönder